BSP20 Evi

Raúl Sánchez Architects, Barselona’nın Borne semtinde bulunan 19. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​yüzyılın sonlarından kalma 4 katlı binayı 8 yıllık inşa sürecinin ardından tamamladı. Bir katı 20 metrekareyi geçmeyen harabe evin yenileme çalışmasında sadece cepheler, bölme duvarları ve çatı levhası korundu. Yüksek bir sarmal merdiven ve altın renkli bir mutfağın dikkat çektiği iç mekana binanın ön ve arka cephelerine değmeyecek şekilde üç yeni kat eklenmiş. Ön cephe, duvar ve döşeme arası cam levha ile ayrılmış; arka cephede ise merdiven boşluğu, tüm iç mekanı birleştirerek böylesine ince bir binanın şaşırtıcı yüksekliğini göstererek 4 katlı bir boşluk hissi yaratıyor.

Raúl Sánchez Architects, BSP20 Evi’ne gri ve beyaz renklerden oluşan geometrik baskılı giriş kapısı ile diğer evlerden ayıran bir stil ekliyor. Geleneksel Katalan motiflerinden ilham alan hidrolik karolar, tarihi binanın cephesinde değişiklik yapılan tek unsur oluyor. Kapı dışında binanın tuğla duvarları korunmuş ve iç mimari müdahalelerde de aynı hassasiyet gösterilmiş.

Her katta aynı hizada tekrar eden döşemeler ve duvarlarla bağlantısı arasındaki cam levhalar, hem ev sakinlerine binanın yakın geçmişini hatırlatıyor hem de doğal ışığın her kattan süzülmesine izin vererek normalde karanlık olan dolgu binanın aydınlatılmasını sağlıyor.

Zemin katta, parlak pirinçten yapılmış dolapları olan bir mutfak; ikinci katta ise krem rengi lake ahşapla kaplı, altın rengi donanımların olduğu bir banyo bulunuyor. Evin içinde yukarı doğru uzanan 7 çelik boruların 6’sında emiş, sanitasyon, iklimlendirme ve telekomünikasyon tesisat kabloları gizlenmiş ve gelecekteki ihtiyaçlar için biri boş bırakılmış. Mutfak mobilyaları ve banyo ekipmanları dışında sabit mobilyalara yer verilmemesi evin kat kullanımlarında değişkenliği mümkün kılıyor.

Evin sağ tarafındaki boşlukta binanın tüm yüksekliğini duvarlara dokunmadan kat eden bağımsız bir silindir olarak geliştirilen beyaz sarmal merdiven bulunuyor. Merdiven, binanın tepesindeki terasa kadar sürekli olarak devam ediyor.

Merdivenin üzerine konumlandırılmış cam açıklık, doğal ışığın iç mekana yayılımını sağlıyor.

Raúl Sánchez Architects, titizlikle 8 yıl boyunca çalıştığı projesini şu sözlerle özetliyor; “15 metreden yüksek olan bu dört duvar, binanın tarihinin bir müzesidir; burada, inşaatına ve kullanımına ilişkin herhangi bir iz değiştirilmeden bırakılacak ve tüm kabalığıyla açığa çıkacaktır.”

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Barselona, İspanya
Mimar: Raúl Sánchez
Fotoğraflar: José Hevia