Bamboo Bamboo, Canopy & Pavilions

IILab’in tasarladığı bambu kanopi ve pavyonlar Impression Sajie Liu adındaki açık hava tiyatro gösterisine ev sahipliği yapmak üzere hayata geçirilmiştir. Proje Guilin şehrinde, Çin’in en dramatik manzaralarından birine sahip olan eşsiz bir alanda konumlanmaktadır. Uçsuz bucaksız yeşillikler ve büyük kayalar tasarımı çevrelemektedir. Projenin bulunduğu alanda yapılacak müdahalenin doğa ile rekabet etmek yerine ona olabildiğince uyum sağlayan bir çizgide olması istenmiştir. Gösteri alanının halihazırda büyük bir bölümünü kaplayan bambu kümelerine gönderme yapacak şekilde bambudan dev kanopiler tasarlanmıştır.

Dokuma bambu yapılar ziyaretçilerin dolaşım rotasını işaretleyecek ve onlara rehberlik edecek şekilde yerleştirilmiştir. Alanda gerçekleştirilen diğer bir müdahale ise olumsuz hava koşullarından daha korunaklı bir alan yaratmak adına bambu kümeleri arasına yerleştirilen gölgelik uzantısı olmuştur.

Gece gösterileri adanın iki ucunda gerçekleşmektedir: konukların geldiği giriş bölümü ve Li Nehri’nin kıyısında konumlanan ana sahne. Bu iki bölüm arası etkileşim oranı oldukça azdır. Bu ilişkiyi güçlendirmek adına önerilen strüktürlerin amacı konukların dolaşım rotalarına kılavuzluk etmenin yanı sıra merak uyandırmak olarak belirlenmiştir.

140m genişliğindeki dalgalı kanopiyi taşıyan sütunların bir kısmı bambu kümelerinin içerisine yerleştirildiği için yapı çok az desteğe sahip gibi görünmektedir. Yeşil renkli taşıyıcılar bambuların arasında neredeyse kaybolmuştur. Yaratılan bu algı büyük ölçekli kanopinin oldukça hafif hissedilmesini sağlamıştır.

Alana girilirken yol boyunca küçük fenerler ışık yaymaktadır. Ziyaretçilerin ilerlemesiyle birlikte küçük fenerler misafirlerin içerisinde yürüyebilecekleri ölçüde büyümektedir. Bambu ile kaplanmış yapılar alanda sıcak bir atmosfer oluşmasına katkı sağlamaktadır. Ziyaretçiler yapıları yakından incelediğinde ise sadece el ile inşa edilen objelerde ortaya çıkan, doğallıktan ve rastlantısallıktan gelen güzellik duygusunu hissetmeleri istenmiştir. Bambu çerçevenin hafif koyu renkli görünümü formun oluşturulması için malzemenin ateşle olan ilişkisini açığa çıkarmaktadır. Kavisli formun üzerine yerel zanaatkarlardan oluşan ekipler şekli korumak adına yapıştırıcı ya da çivi gerektirmeyecek şekilde bambu şeritler yerleştirmişlerdir. Üretim yöntemi el işçiliğinin önemine vurgu yaparken aynı zamanda da formun yaratılışındaki sezgiselliği gözler önüne sermektedir.

Gün ışığında fenerler neredeyse opak bir görünüme sahiptirler. Kabuğun malzemeden kaynaklanan doğal sarı-kahve tonlarındaki rengi çevredeki hakim yeşil renk ile etkileyici bir birliktelik yaratır. Gece ise yapının algısı başka bir boyut kazanmaktadır. Fenerlerin gözenekli yapısı ışığın etkisi ile belirginleşir ve kabuk ışık oyunları yaratan bir yüzeye dönüşür. Form uzaktan algılandığında ise Yangshuo’nun yüksek ve kavisli kayalıklarıyla ahenk içerisinde bir görsel sunar.

 

Tasarımın geneli el dokuması bambudan gelen gerilim ve kanopinin bambu sütunlar arasında dans ediyormuşçasına yarattığı dinamik etki ile Impression Sanjie Liu’nun tiyatral ruhuna atıfta bulunuyor. Yol boyunca sunulan deneyimler ile ziyaretçilerin zihinsel olarak ana şova daha iyi hazırlanmaları bekleniyor.

 

Proje Yılı: 2020
Lokasyon: Guilin, Çin
Mimar: LLLab
Fotoğraflar: Arch-Exist

Kaynak: archdaily.com, designboom.com, lllab.net