Areal am Kronenrain

Almanya’nın Neuenburg am Rhein kasabasında, Berlin merkezli ofis MONO Architekten tarafından tasarlanan ‘Areal am Kronenrain’ kompleksi tamamlandı. Delikli sıkıştırılmış toprak cepheleriyle öne çıkan bir gözlem kulesini de kapsayan proje, Fransa, İsviçre ve Almanya’nın kesişim bölgesinde bulunan şehir için de dönüştürücü bir görev üstlenmeyi amaçlıyor. 2022 Devlet Bahçe Sergisi’nin bir parçası olarak, proje şehir merkezi ile yeniden düzenlenmiş yeşil alan ‘Stadtpark am Wuhrloch’ arasındaki bölgeye odaklanarak kentsel alanlara yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

MONO Architekten, Areal am Kronenrain alanındaki ilk kentsel durumun, sınırlı kullanılabilir alan ve yaklaşık dokuz metrelik önemli bir yükseklik farkı ile karakterize edilen zorluklar ortaya koyduğunu belirtiyor. Yanıt olarak, mimarlar, boşluğu etkili bir şekilde bağlayan ve yeşil alan ile kasaba merkezi arasında bir ilişki kuran bir otopark, halk meydanı, köprü ve kule içeren bir kurgu önerdiler.

Tasarım ayrıca şehrin kimliğine katkıda bulunuyor. Projenin dikkat çekici bir parçası olan kule, uzaktan görülebilen çarpıcı bir şehir girişi olarak hizmet eder. Kulenin, yanındaki otoparkla ve bağlantı köprüsü yapısıyla dinamik etkileşimi, revize edilmiş kentsel alanın karakteri hakkında fikir verir.

Otuz altı metre yüksekliğindeki kule, sıra dışı tasarımı ve malzeme tercihleriyle öne çıkıyor. MONO Architekten, proje boyunca sıkıştırılmış toprak ve Corten çelik gibi dayanıklı malzemelere yer vermiş. Panoramik manzaraya sahip bir gözlem platformu sunan kule, ziyaretçileri manzara ile buluşturan önemli bir unsur haline geliyor. Köprüyü park seviyesine rampa olarak genişletme konusundaki gelecek planları, erişilebilirliği artırarak herkes için engelsiz bir bağlantı sağlamaktadır. 231 park yeri bulunan üç katlı otoparkın üzerinde yer alan Münsterplatz, yeni bir halk meydanına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir planıyla bütünleşerek dışa doğru yayılan bu meydan, merkezi konumu nedeniyle şehir içi trafiği hafifletir. Yoğunlaşma ve karma kullanım için gelecek planları, meydanın kamusal etkileşim için bir merkez olarak rolünü daha da vurgular.

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Neuenburg am Rhein, Almanya
Mimar: MONO Architekten
Fotoğraflar: Gregor Schmidt