Photo: Courtesy of Mercedes-Benz.

TASARIM | Mercedes-Benz VISION EQXX

VISION EQXX, elektrikli kullanım menzili ve verimliliği tamamen yeni bir düzeye taşıyor. Mercedes-Benz’in seri üretim için yeni bir teknoloji planıyla tekrar tasarladığı bu yolculuk Stuttgart’ta başladı. EQXX, elektrikli arabaları her yolculuk için uygun hale getirmeyi amaçlıyor ve benimsenmelerini de hızlandıracak gibi gözüküyor.

Photo: Courtesy of Mercedes-Benz.

Olağanüstü verimlilik, avantajlı pil boyutu ve ağırlık azaltma döngüsü yaratılarak, kullanıcıların daha azıyla daha ileri gitmelerine olanak tanınması markanın ana hedeflerinden. Mercedes-Benz bu konuda öncülük etmeye kararlı görünüyor.

Photo: Courtesy of Mercedes-Benz.

245 kW (elektrik tüketimi WLTP toplam: 19,8-15,7 kWh/100 km; CO2 emisyonları: 0 g/km) ile EQS, dünya menzili listelerinde zaten lider durumda idi. EQS 450+ ise son yapılan Edmunds testinde tek şarjla 679 km giderek daha önce test edilen diğer tüm arabalardan 123 km daha uzağa gitmeyi başarmıştı.

Photo: Courtesy of Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz bu konuda fikir geliştirmeye ve gezegen üzerinde sıfır etki ve yeşil enerjinin son derece sorumlu bir şekilde kullanılması fikrinden hareket etmeye devam ediyor. VISION EQXX, teknolojik engelleri aşmak ve enerji verimliliğini yeni zirvelere çıkarmak için markanın kendisine koyduğu misyonun bir sonucu olarak ortaya çıkmış.

Photo: Courtesy of Mercedes-Benz.

Sonuç ise -gerçek hayattaki trafik koşullarındaki dahili dijital simülasyonlara dayalı olarak- tek bir şarjla 100 kilometrede 10 kWh’den daha az enerji tüketimiyle 1.000 kilometreyi aşabilecek bir verimlilik şaheseri olarak karşımıza çıkıyor (verimlilik kWh başına 9,6 km’den fazla).

Link: https://www.mercedes-benz.com/en/vehicles/passenger-cars/concept-cars/