TASARIM | Markus Benesch’in Renkli Koleksiyonu: ‘Alpine Rising’

Alman tasarımcı Markus Benesch’in Alp halk masalından ilham alarak oluşturduğu ‘Alpine Rising’ adlı tasarımı, bu sene gerçekleşen Milano Tasarım Haftası’nda sergilenen koleksiyonlardandı. Tasarımın ana merkezini oluşturan ‘tuntschi’ konsepti, bireysel özgürlüğü, içsel neşeyi ve analog zevkleri bünyesinde barındırıyor ve sadeliğin dağ yaşam tarzını temsil ediyor. ‘Tuntschi’, Alp halk masallarında yaratıcılarından intikam alan kötü muamele görmüş bir oyuncak bebeği simgeliyor. Benesch, tahta, saman ve kumaştan yapılan tuntschi bebeği konseptini maksimalist stili yansıtan renkli duvar kaplamaları ile dekoratif Alp tarzı mobilyalardan meydana gelen renkli bir kulübede bütünleştiriyor.

Fotoğraf: Markus Benesch Creates
Fotoğraf: Markus Benesch Creates

Markus Benesch, benzersiz tasarımı ile ziyaretçileri mobilya, nesne ve mekan aracılığıyla dijital toplumumuzun ihtiyaç ve isteklerini keşfeden gerçeküstü bir dünyayı deneyimlemeye davet etti.

Alp halk masalında oyuncak bebek canlanır, ancak çobanlar onu nesneleştirmeye devam eder ve bu da oyuncak bebeğin intikamı ile sonuçlanır. Bu noktadan sonra olanları Benesch, kendi tasarımında yorumluyor.

Fotoğraf: Markus Benesch Creates

Benesch, tasarımının senaryosu için oyuncak bebeğin hoşlanabileceği eğlence türleri hakkında araştırma yaparak başlıyor ve sonuç olarak kayak ve çömlekçilik yapmayı seven bir karakter kurguluyor.

Geleneksel Alp mimarisini yansıtan renkli kulübe, tuntschi bebeğinin kayağa olan ilgisini kar izlerini anımsatan dönen motiflerle vurguluyor. Çömlekçilik içinse Viyana merkezli stüdyo Luma Launisch’in kurucusu Avusturyalı seramikçi Florian Tanzer’in alışılmadık karakterleri betimleyen seramikleri kullanılmış. Florian Tanzer, bazı parçalarda birden fazla yüz kullanarak oyuncak bebeğin iki yüzlü doğasına atıfta bulunmuş.

Fotoğraf: Markus Benesch Creates

Benesch’in mobilya, tekstil ve duvar kağıdı şirketi Curious Boy, tuntschi’nin Alpine kabini için tamamen özel bir iç mekan yarattı. Tasarımın iç mekanında kullanılan duvar kağıdı ve kumaşlar için Benesch, tipik olarak Alp dağ evlerini kaplayan ahşap kiremit görüntülerini kullanarak yinelenen desenler oluşturdu ve ardından bunları çeşitli renk ve tonlarla kapladı.

Fotoğraf: Gregor Hofbauer

Tüm tasarımın temelinde, günümüzün dijital dünyasından ve bunun ruh sağlığı üzerindeki zararlı etkilerinden uzaklaşmak ve bunun yerine ‘analog bir yaşam tarzını’ kutlamak fikri vardı. Benesch, “Bugünün dünyasının çılgınlığından kopmak ve doğada kendimizle daha çok bağlantı kurmak istiyoruz” diye ekledi.

Alpine Rising, Milano Tasarım Haftası kapsamında 15-21 Nisan 2023 tarihleri arasında sergilendi ve hem özgün konusu hem de mekan-nesne-mobilya üçlüsünün uyumu bakımından ilgi çeken tasarımlardan oldu.

Kaynak: dezeen.com