TASARIM | Genesis’in Yeniden Tasarlanan X Konsepti

Genesis’in X Konsepti gelişmeye devam ediyor. Güney Koreli marka geçen yılki konseptin, X Speedium Coupe olarak adlandırılan yeniden tasarlanmış bir versiyonunu görücüye çıkardı. Yeni otomobil, serisinde elektrifikasyonu iyice benimsemeye başlarken aynı zamanda otoriteler tarafından lüks markanın tasarım dilini ileriye taşıma girişimi olarak da değerlendirildi.

X Speedium Coupe, orijinal X Concept’te göre oldukça stilistik bir sıçrama. En büyük fark, otomobilin arkasına kadar uzanan ve bir ördek gagası spoylerine dönüşen tavan çizgisi olarak göze çarpıyor. Değişiklik, iki kapılı otomobile tamamen yeni bir profil kazandırıyor ve temelde onu elektrik çağı için zarif bir hatchback veya ‘’shooting brake’’ e dönüştürüyor.

Yine de tek değişiklik bu değil. Markanın kendine özgü geniş ağızlı ızgarasının yerini, aracın imzası olan “Two Lines” farlarına kusursuz bir şekilde uyum sağlayan üçgen bir ışık düzeni aldı. Ortaya çıkan araç, markada bu zamana kadar gördüğümüz her şeyden daha şık ve modern görünüyor. X Speedium Coupe, 2022’nin ilk çeyreğinde çıkan en çarpıcı konseptlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Ne yazık ki, kaputun altında ne olduğu hakkında henüz çok az şey biliyoruz. Bunun nedeni, aracın gelecekteki bir modelin prototipinden çok bir tasarım çalışması olması. Markanın basın açıklaması, şık iki kapılı modelin üretime geçmesinden bahsetmiyor ancak tasarımdaki unsurların markanın gelecekteki araçlarına, özellikle EV’lerine kesinlikle örnek olacağını söylüyor.

Link: https://www.genesis.com/worldwide/en/genesis/concept-car/genesis-x.html