TASARIM | Benetti’den Dizel-Elektrikli Hibrit Süper Yat – B.Yond Voyager

Benetti’nin 37 metrelik Hibrit Süper Yat modeli B.Yond Voyager, sınıfının en çevreci modeli olabilir mi? İtalyan yat üreticisi, geçtiğimiz ay Toskana’nın batı kıyısındaki Livorno tersanesinde yeni gemisini sulara indirdi, B.Yond Voyager.

Photo: Courtesy of Benetti

Benetti’nin yeni Voyager serisinde bir ilk olan gemi, onu sudaki en verimli ve çevre dostu süper yatlardan biri yapan hibrit teknolojisiyle donatılmış. Zaten Benetti de onun “sınıfının en yeşil teknesi” olduğunu iddia etmekten geri durmuyor.

Photo: Courtesy of Benetti

Azimut Benetti Group’un kurucusu ve başkanı Paolo Vitelli’nin, markaya yeni katılan Mimar Stefano Righini ile ortaklaşa tasarladığı bu modelde ikili, uzun menzilli seyir için tipik ‘fiberglass’ kullanımı yerine çelik gövde kullanmayı tercih etmişler.

Photo: Courtesy of Benetti

Mauro Izzo tarafından tasarlanan kişiselleştirilebilir iç mekan; “oyun odası” olarak bilinen panoramik bir salon, gömme bir şarap mahzeni, dört misafir kamarası ve mürettebat odalarından oluşuyor. Goga adı verilen ilk gövde ise Giorgetti tarafından tasarlanmış ve okyanustan ilham alan mavi ve beyaz vurgularla “doğal renk paletini” bulmuş.

Photo: Courtesy of Benetti

Bununla birlikte müşteri olarak alt güverte spor salonu yerine altıncı bir kamara ve yedinci kamarayı da eklemek için kaptan kamarasını bölmeyi tercih edebilirsiniz.. Dışarıda ise üst güverte tamamen engelsiz 360 derecelik bir görüş açısı sunarken, güneşlenme terası açık havada yemek alanı ile donatılmış.

Photo: Courtesy of Benetti

Köprü güvertesi tekne sahibi için özel olarak diğer alanlardan ayrılmış. B.Yond Voyager’ın geniş garajda ise bir kurtarma botu ve iki jet ski rahatlıkla yer alabilir.

Vitelli’nin model ile ilgili yaptığı açıklama ile bitirelim, “Hayalimde rekor kıran bir tekne gördüm ve işte burada.”

Link: https://www.benettiyachts.it/yachts/b-yond/b-yond-37m/