SERGİ | Ceren Gürkan’ın ‘ABYSS’ Sergisi Arthan Galeri’de

Sanatçı ve tasarımcı Ceren Gürkan’ın ilk kişisel sergisi Abyss, 11 Kasım – 12 Aralık 2023 tarihleri arasında Karaköy Kurşunlu Han’da yer alan Arthan Galeri’de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Aydınlatma ve tasarım alanındaki çalışmaları ile bilinen Özlem Yalım’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, tasarım üretiminin yanında sanatsal duruşun da ön planda tutulduğu yeni bir üretim alanını ortaya çıkarıyor: ışıklı heykeller. Müzik ve edebiyat gibi diğer sanat disiplinlerinin de eşlik ettiği ve sanatçının atölyelerde zanaatkarlarla birlikte ürettiği cam formların birleşimi ile ortaya çıkan seramik ve porselen heykeller, özgünlükleri ile dikkat çekiyor.

Daha önce başka bir coğrafyada ve çalışmada eşi benzeri görülmemiş bu kütleler, Gürkan’ın iç dünyasının bir yansıması olarak art arda ve farklı koleksiyonlar halinde ortaya çıkmış. Ruhun karanlık noktası, Abyss’i, en derinlerde yer alan sonsuzluğu, bu yaratımlarda kendini gösteriyor. Ölümlü ile sonsuzun, insani ve insan üstü olanın, ayrılığın ve birlikteliğin öyküsünü sunan bu kütleler, tüm bu kontrastları malzemenin dokusunda buluşturuyor.

Abyss, “tasarımcının sanatçı yanının sessiz ve derinden bir ifadesi” olarak tanımlanıyor. Mantıklı olan ile duygusal olan üretimin aynı ellerde, aynı zihinde şekillenmesinin bir kutlaması niteliğinde görülen birbirinden farklı sanatsal çalışmalar, yaratıcı üretimin tüm alanlarına dokunabilen bir derlemeyi meydana getiriyor.

Seramik ve porselen kütlelerin, dişli, dokulu, kimi yerde karanlık ve iç içe geçmiş karmaşık formlarıyla malzemenin heykelleşerek yükselişi; birlikteliğin görünmeyen detaylarla birlikte zorlu var oluşuna gönderme yapıyor. Aynı zamanda formlara ilham olan doğadaki kanyonların, kayaların, suyun, kumun, rüzgarın ve tüm bunların bıraktığı izlere zirvede hep bir ışık eşlik ediyor. Işık, yine doğadan kopup gelen bir malzeme olan camın bütün cömertliği ile yansıyor. Kendi özgün ve organik formunda taşıdığı tezatlık ile, bazen şeffaf bazen de renklerle süzülüyor.

İstanbul’da yaşayan aydınlatma ve ürün tasarımcısı olan Ceren Gürkan’ın cam ve seramik üzerine üretimleri aydınlatma alanında ürünler olarak şekilleniyor ve 2014 yılından bu yana kurduğu Maiizen markası altında pek çok satış noktasında satışa sunuluyor. Bu ürünler aydınlatma ürünlerinden dekoratif nesnelere dek çeşitlilik gösteriyor.

Ceren Gürkan, sanatçı kimliği ile ortaya çıkardığı serilerin ilki ‘Abyss’i şu sözlerle anlatıyor: “Bir kanyonun yanındayken, bir uçuruma bakarken, kayalıklarla sarmalandığımda, etrafımı saran bu doğayı anlama ve anlatma çabam Abyss. Büyüklükler ve küçüklükler, boşluklar ve doluluklar, güvendiğim şeyler ve güvensizliklerim bu kütlelerle vücut buluyor. Belki bizleri eve götüren bir nehir gibi izleyicinin de ruhundaki boşlukları doldurabilecek bu derinlik…”

Sanatçının kişisel websitesine https://www.cerengurkan.com adresinden, Maiizen markasına https://tr.maiizen.com ‘dan ulaşabilirsiniz.