PROJE | Seul Robot & AI Müzesi İnşaatı Başladı!

Melike Altınışık Architects – MAA’nın uluslararası yarışmayı kazanan projesi ‘Seul Robot ve Yapay Zeka Müzesi’ (RAIM)’nin Güney Kore’nin Seul kentindeki temel atma töreni 20 Mayıs’ta gerçekleşti.

RAIM Changdong Sanggye bölgesindeki yerel ekonominin ve kültürel ağın yeniden canlandırılmasında merkezi bir rol oynayacak. Ayrıca, yakındaki girişimcilik ve kültürel tesislerle bağlantılı olarak planlanan sergilere, festivallere ve forumlara ev sahipliği yapması planlanıyor.

Melike Altınışık, RAIM mimari tasarımının arkasındaki süreci anlattı. “Toplum genelinde bilim, teknoloji ve yeniliği ilerletmede ve teşvik etmede katalitik bir rol oynayan yeni Robot ve AI Müzesi (RAIM), insanların robotik teknolojilerle etkileşime girmesine izin verebilecek bir deneyim alanı olacak. MAA’nın yarışmayı kazanan projesi ile geliştirdiği tasarım, robotları ve yeni teknolojiyi sergilemenin yanında, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robotik teknolojiler kullanılarak ilerleyecek. Başka bir deyişle, RAIM ilk sergisini akıllı tasarım ve akıllı inşa etme metodolojileri ile başlatacak.’

RAIM, yenilikçi bir şekilde toplum genelinde mimarlık, bilim ve teknolojinin geleceğinde Robotları ve Yapay Zekayı tezahür ettirmek için katalitik bir rolü sembolize edecek. 4. Endüstri devrimi için Kore’nin bir sembolü olacak. 2023 yaz aylarında inşaat sürecinin tamamlanması ve kullanıma açılmasını planlandıkları duyuruldu.

PROJE KÜNYESİ

Proje: Seul Robot ve AI Müzesi
Yer: Seul, Güney Kore
İşveren: Seul Büyükşehir Belediyesi
Mimari Ofis: MELIKE ALTINISIK ARCHITECTS
Yerel Ofis: WITHWORKS
MAA Ekip: Melike Altınışık, Melih Altınışık, Alev Cansu Ovalı, Tan Akıncı, Begüm Aydınoğlu, Özge Tunalı, Altan Yılmaz, Şeyma Özübek, Hüseyin Karameşe
Arsa Alanı: 2500m2
İnşaat Alan: 7400m2
Yıl: 2019-2023