Piero Lissoni’nin Zamansız Tasarım Dünyasına Yolculuk: Environments

Rizzoli, İtalyan mimar ve tasarımcı Piero Lissoni’nin 40 yıllık yaratıcı yolculuğunu ve Lissoni & Partners şirketini merkezine alan ilk kapsamlı çalışmayı tanıttı. Editörlüğünü tasarımcı, sanatçı ve yazar Stefano Casciani’nin üstlendiği kitap, Lissoni’nin güçlü bir beyanı ile başlıyor: ‘Ben asi bir tasarımcı ve cömert bir mimarım’ Environments isimli kitap, Lissoni & Partners tarafından tasarlandı ve stüdyonun karakteristik tarzını açıkça yansıtan bir dile sahip.

‘Stefano Casciani’nin rehberliğine ve yazdığı metinlere ek olarak, ne olduğumuzu tanımlamaya çalıştım: Biz mimar değiliz, tasarımcı değiliz, grafik tasarımcı değiliz – belki de biraz bilimle insanlık arasında garip bir karışımız.’ diyor Piero Lissoni.

Rizzoli’nin yeni kitabı, Piero Lissoni’nin projelerini inşa edilmiş çevre üzerine yeni perspektiflerin bir tezahürü olarak sergiliyor. Kitap, sadece tamamlanmış işleri vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda Lissoni’nin kullanıcılar, üreticiler ve inşaatçıların düşüncelerine dayalı olarak mekan ve nesneleri titizlikle keşfetme ve oluşturma sürecini de araştırıyor.

Kitabın editörü Casciani, ‘Bu kitabı yazmak ve düzenlemek, Piero Lissoni’nin çalışmalarının mekân/zaman sürekliliğinde uzun bir yolculuk oldu’ diyor. Bu yolculuğu, dairesel veya kavisli bir mekân/zaman ilişkisine benzeterek, ‘sayfalar arasında gezinmenin bir kişiyi köklerine geri götürdüğünü’ ifade ediyor. ‘Mimari, nesneler, grafikler, fotoğraf veya kelimeleri içeren bir mekân fikri, farklı yazarlar ve tasarımcılar tarafından şekillendirilmiş birçok deneyim ve vizyonun evrenini oluşturan sihirli bir kutu veya bir kaledidoskop gibi.’

Kaynak: deisgnboom.com