Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için Ugo Gattoni’den Ütopik Poster

26 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın poster tasarımı Fransız illüstratör Ugo Gattoni imzası taşıyor. Posterler, oyunların “Games Wide Open” sloganını yansıtan neşeli ve renkli bir manzara içinde Paris’in Eyfel Kulesi, Seine Nehri, Arc de Triomphe gibi simge yapı ve mekanlarının yer aldığı bir tür Art Deco fantezi Paris ütopyası sunuyor. Oyunlar arasında bir ayrım yapılmayarak posterler bir diptik olarak tasarlanmış – bir yarısı Olimpiyat bir yarısı Paralimpik oyunlarını gösteriyor ve bağımsız olarak da kullanılabiliyor. Gattoni’nin iki posteri oluşturmak için toplam 2.000 saat harcadığı biliniyor.

İllüstrasyon, çeşitli mimari simgelerin yanı sıra gerçeküstü bir Paris tasvirinin içerisinde 47 Olimpik ve Paralimpik sporunu içeriyor ve oyunlar hakkında tekil bir hikaye anlatıyor.

Ugo Gattoni, detaylı sanatı hakkında şu sözleri söylüyor: “Paris 2024 için ikonik posterleri tasarlamam istendiğinde, hemen dünyaya açık bir şehir stadyumu, Paris anıtlarının ve spor disiplinlerinin neşeyle bir arada bulunduğu mikrokozmoslarda dolaşabileceğiniz askıya alınmış bir zaman hayal ettim. Benim için bu tasarımın zamansız olması gerekiyordu. Altın orana dayanıyor ve çok sayıda mimari ile güçlü bir akademik temele sahip. Özgünlüğü, hem kompozisyonunda hem de içinde yer alan binlerce ayrıntıda, gerçeküstü ve ütopik bakış açısında yatıyor.”

Paris 2024 tasarım direktörü Joachim Roncin’in açıklaması ise şöyle: “Ugo ile çalışmak çok önemliydi çünkü o bir el sanatçısı, elleriyle çalışıyor. Hiçbir şey dijital destekli değil. Bugün çok fazla yapay zekanın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Posterler için her şeyin el yapımı olmasını istedim.”

Gattoni’nin sanat eseri ilk olarak Musée d’Orsay’da sergilendi ve 5 Mart’tan itibaren Paris’in dört bir yanındaki reklam panolarında yer almaya başladı. İllüstrasyon orijinal haliyle ve ayrıca boyama posteri olarak da satılıyor.

Kaynak: dezeen.com