Onur Fırat Fen’in Medeniyet Blokları Sergisi Çağla Cabaoğlu Galeri’de

Onur Fırat Fen’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi ‘Medeniyet Blokları’ 11 Kasım 2023 – 11 Ocak 2024 tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

Yaşamını Fethiye’de sürdüren Onur Fırat Fen’in esin kaynağı Antik Likya uygarlığıdır. Bugün Teke Yöresi olarak bilinen Muğla ile Antalya arasındaki bu bölge, geçmişin izleriyle günümüzün yaşanmışlıklarıyla; mimarisiyle, sosyal demografik yapısıyla sanatçının ilham kaynağı olmuştur.

Onur Fırat Fen; özgürlüğe, kalıcılığa ve ilham kaynağı olan topraklara büyük önem vermektedir. Çünkü güçlü Likya topraklarının ışığı, Akdeniz‘den dünyaya ulaşmıştır. Dünyanın ilk meclis binası burada açılmış, demokrasi ve eşitlik vurgusu ilk kez bu bölgede ele alınmıştır.  Bu topraklar; mitolojik öyküleriyle; Letoon’la, Apollon’la, Artemis’le yüzyıllardır insanlığı aydınlatmaktadır.

Onur Fırat Fen’in eserlerinde anıtsal estetik öne çıkmaktadır. Sanatçı, kütle-ışık ilişkisine ve yüzey-doku uyumuna önem vermekte, özgün ahşap yontularını bunları göz önünde bulundurarak tasarlamaktadır. Onur Fırat Fen’in 2015 yılından beri üzerinde çalıştığı “Medeniyet Blokları” adlı 7 yıllık üretim serisinin tamamı ilk kişisel sergisinde, Fırat Arapoğlu küratörlüğünde Çağla Cabaoğlu Galeri’nin Manuel Apartmanı’ndaki yerinde sanatseverlerle buluşuyor.