Masa Sergileri’nin İkincisi ‘Evvel Zaman Odaları’ The Circle’da

The Circle tarafından düzenlenen Masa Sergileri’nin ikincisi olan “Evvel Zaman Odaları” sergisi, 30 Mayıs – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında The Circle’da ziyaret edilebilecek.

“Evvel Zaman Odaları” sergisinde, Ömer Selçuk Baz, Manisa Kurtuluş Müzesi’ni masaya taşıyor. Geleneksel tuğlanın, hafıza ve duyuların mekânına dönüşüm sürecinin deneyimleneceği sergi kapsamında, “Bir Hafıza Mekânı Olarak Manisa Kurtuluş Müzesi” konusunun derinlemesine inceleneceği iki farklı söyleşi gerçekleşecek.

İlk söyleşi, Manisa Kurtuluş Müzesi sergi tasarımcısı Heval Zeliha Yüksel ve yapının mimarı Ömer Selçuk Baz ile “yapının görünen yüzü: kullanıcı deneyimi” üzerine olacak. İkinci söyleşi ise proje mühendisleri ile “görünür olanın ötesindeki inşa süreci” hakkında yapılacak.

Sergi, 17 – 23 Haziran 2024 tarihleri arasında kapalı olacaktır.

Serginin açıklama metni ise şöyle:

Masa Sergisi #2

Yaptıklarımız, karşılaşmalarımız ve başımıza gelenler, iyi veya kötü ayırt etmeksizin bizi dönüştürür. Her karşılaşmayı seçemeyiz; bazılarından kaçınırız, bazılarına ise bilerek veya bilmeyerek yöneliriz. Bu tercihler, bakışlar, kaçışlar ve takipler sonunda, ister istemez bizi oluşturur.

Manisa’daki bu ‘tuğladan evvel zaman odaları’ da pek çok kaçışın ve kovalamacanın ürünüdür.

Tesadüfen veya bilinçli olarak çekildiğimiz bu eski yüzlü yapı, aslında bir çeşit duyular mekanı olarak tarif edilebilir.

Lütfen, henüz tamamlanmamış bu ‘tuhaf’ yapıyı yalnızca fiziksel bir ‘madde-mekan’ olarak görmeyin. Bu yapı, unutulmuş muhtelif yapım tekniklerinin, yakın tarihin keskin isli bir anının, peyzajın, ateşin, yok olmuş bir kentin ve bizim kişiselleştirdiğimiz bir hikayenin ifadesi olmak üzere düşünüldü.

Bu çaba, geçmişte yaşanan bazı önemli hadiselerin hissedilmesini sağlayacak bir tür ‘duyu keskinleştirici’ oluşturma niyetiyle okunabilir.

Şimdilik düşünceler, süreçler ve işler saçılarak bu katmanlı masada yer alıyor. Bittiğinde, ‘odalarında’ buluşmak üzere…

Sergi hakkında detaylı bilgiye thecircle-o.com adresi üzerinden ulaşılabilir.