ENSTALASYON | Louis Vuitton’un 2023 İlkbahar Yaz Defilesinde Dev Oyun Alanı

Los Angeles merkezli tasarım ofisi PlayLab Inc, Louis Vuitton’un Paris Moda Haftası kapsamında düzenlediği İlkbahar Yaz 2023 erkek giyim defilesi için Louvre’da devasa ölçekte bir oyun alanı tasarladı. Eski Paris sarayının ana avlularından biri olan Carré du Louvre’da yer alan ve 23 Haziran’da gerçekleşen defilede Virgil Abloh’nun vefatının ardından stüdyo ekibi tarafından hazırlanan yeni koleksiyon ve Abloh’nun 2022 için yaptığı son koleksiyon gösterildi.

PlayLab Inc’in müzenin tarihi duvarlarının önüne yerleştirdiği 360 derece dönen parlak sarı renkli oyuncak yarış pisti, hayal gücüne ve koleksiyonun sıra dışı çizgisine gönderme yapıyor. Louis Vuitton’un ikonik LV logosu ile süslenen dev kırmızı balonlar, gösterinin çocuksu temasından ilham alıyor. Koleksiyonda yer alan kağıt uçaklarla süslenmiş takımlar, oyuncak araba şeklindeki çantalar, origami tarzındaki kağıt şapkalar, izleyenleri çocukluk dönemindeki oyun yıllarına götürüyor. Tasarlanan gerçek üstü oyun parkı da koleksiyon ile birleşerek defilenin algısını çok daha etkileyici kılıyor.

Koleksiyonda Louis Vuitton erkek giyim bölümünün geçtiğimiz sene hayatını kaybeden kreatif direktörü Abloh’nun izlerini de görmek mümkün. Seramik motiflerle basılan kumaşlar, Fransız pervazlarının kabartmalarıyla süslenmiş deri giysiler, Abloh’nun mimariyle olan güçlü ilişkisini yansıtırken, tarihi binanın 18. yüzyıldan kalma mekanlarıyla da bir bağ kuruyor.

Markanın ‘çocukluk hayallerimizin bir tezahürü’ olarak tanımladığı koleksiyon, Louis Vuitton, PlayLab Inc’in yarattığı atmosferin de yardımıyla Paris’in en popüler lokasyonlarından birinde hayal gücünün ön planda olduğu yaşlarımıza dair bir kesit sunuyor.