KÜLTÜR SANAT | İstanbul’un Yeni Kültür Sanat Rotası: Haliç Sanat

İsmini konumlandığı Fener semtinden alan Fener Evleri, İBB Miras tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından sergi galerileri ve kültür sanat etkinlik alanları olarak şehre kazandırıldı. Birbirine oldukça yakın konumlanan 3 tarihi yapı odağında kurgulanan Haliç Sanat, Cibalikapı’dan başlayıp Sveti Stefan Kilisesi’ne kadar uzanan yeni bir kültür sanat rotası tanımlıyor. İBB Miras, tamamlanan üç yapının kullanıma açılmasının ardından bölgedeki restorasyon çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor.

Haliç Sanat 1, Ceneviz Evi: Fener Evleri 1, Vahap Avşar’ın ‘Ömür Tamirhanesi’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi ismini sanatçının babası Mehmet Ali Avşar’ın ev gereçlerini onardığı Ömür Tamirhanesi dükkanından alıyor ve serginin odağına ‘Ömür Geçiyor’ ismli eser dikkat çekiyor. Sanatçı, babasıyla birlikte hayata geçirdiği ‘Ömür Geçiyor’ eserinde şantiye esnasında gördüğü el arabalarından etkileniyor ve orada çalışan gençlerin emeğine dikkat çekme düşüncesi esere yön veriyor. Sanatçının diğer eseri ‘Özgürlük Operasyonu’ ise ülkelerin ve toplulukların kendi özgürlüklerini belirlemesinin önemine gönderme yapıyor.

Haliç Sanat 2: Fener tramvay durağının karşısında konumlanan yapıda Fatih Alkan’ın ‘Devinen Devrim’ isimli sergisi sanatseverle buluşuyor. Alkan, eserleri ile ruh ve bedenin uyumuna vurgu yapıyor.

Haliç Sanat 3: Üçüncü yapıda ise Hülya Özdemir ve Ferhat Satıcı’nın eserlerinden oluşan ‘Solgun Yolların Gölgesinde’ sergisi 90’lı yıllardan bu yana üretimlerini birlikte gerçekleştiren iki sanatçının yolculuğunu anlatıyor ve üretim süreçlerinin sonuçlarını gözler önüne seriyor.

Fener Evleri, 9 Mart 2023 tarihine kadar (pazartesi hariç) 09:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Haliç Sanat projesi hakkında daha fazla bilgi almak için: www.ibb.istanbul/arsiv/40753/halicten-sanat-rotasi