Ünlü Ressam ve Şair Komet 81 Yaşında Hayatını Kaybetti

Komet ismiyle bilinen ünlü ressam ve şair Gürkan Coşkun kanser hastalığı sebebiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Özgün, doğru bildiğinden şaşmayan ve her zaman sıra dışı olmayı başaran Komet, figürleriyle öne çıkan resimlerini düşsel olarak tanımlamaktaydı: ‘Benim resmim düşseldir çünkü dünyaya bakışım da öyle.’

Fotoğraf: Ara Güler

Ressam, ‘kuyruklu yıldız’ anlamına gelen ve yıllar içerisinde kendisiyle özdeşleşen Komet ismini bir röportajında belirttiği üzere Bill Haley & His Comets’ grubundan esinlenerek almış.

Komet, 1960’larda eğitim gördüğü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ardından 1971 yılında devlet bursu ile Paris’e gitti ve ilk kişisel sergisini 1974 senesinde Fransa’nın Rouen şehrinde açtı. Başarılarla ve mütemadiyen sanatla dolu olan yaşamını İstanbul ve Paris’te geçirdi. Sanat yaşamında büyük önem taşıyan bu iki şehrin yanı sıra Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de de sergiler gerçekleştirdi. Komet’in eserleri Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Modern Sanatlar Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde yer alıyor.

‘Sanatçının bir tahtasının mutlaka eksik olması gerektiğini’ savunan nüktedan ressam, tuvaline kimi zaman toplumsal gerçekleri kimi zaman da fantastik unsurları taşıdı. Özellikle başlarda dışavurumcu anlayışın egemen olduğu resimlerini 1980’li yıllardan itibaren ağırlıklı olarak bağımsız ve özgür bir çizgide ilerletti. Şiire ve resme duyduğu derin tutku sayesinde geride sıra dışı hayal dünyasını yansıtan birçok unutulmaz eser bıraktı.

Komet için 28 Eylül Çarşamba günü saat 14.00’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir anma töreni düzenlenecek.