Ünlü İspanyol Mimar Ricardo Bofill Hayatını Kaybetti

İspanyol mimar Ricardo Bofill 82 yaşında hayatını kaybetti. Mimarın ölüm haberi, ofisi Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA) tarafından duyuruldu. 1963 yılında kurduğu ofisi ile gerçekleştirdiği en bilinen projeler arasında canlı renkleriyle öne çıkan La Muralla Roja ve Walden 7 bulunuyor. Bofill’in altmış yıllık kariyerinde hayata geçirdiği diğer önemli projelerden bazıları ise: Les Espaces d’Abraxas konut kompleksi, RBTA genel merkezini ve Bofill’in aile evini içeren en çarpıcı projelerinden La Fábrica ve yine İspanya’da yer alan Castell de Kafka.

La Muralla Roja – Fotoğraf: Sebastian Weiss
La Muralla Roja – Fotoğraf: Sebastian Weiss

1939 yılında Barselona’da doğan Bofill, mimarlık eğitimini İsviçre’deki Cenevre Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde tamamladı. Profesyonel hayatına oldukça genç yaşta atılan mimar, 23 yaşında kurduğu mimarlık ofisi ile kısa sürede unutulmaz işlere imza attı. Bofill’in anıtsal ve çarpıcı bir estetiğe sahip olan yapılarının birçoğu özellikle geçtiğimiz yıllarda Hollywood filmlerinde ve video oyunlarında kullanıldı. Les Espaces d’Abraxas, Hunger Games: Mockingjay’de yer alırken La Muralla Roja ise Monument Valley oyununun tasarımına ilham verdi. 2021 yılında yayınlanan ve kısa sürede inanılmaz bir popülariteye kavuşan Netflix dizisi Squid Game’in bazı sahnelerinde de La Muralla Roja’ya oldukça benzerlik gösteren renkli merdivenlerin hakim olduğu mekanlar mevcuttu. Macar fotoğrafçı Márton Mogyorósy de Barselona’yı yukarıdan gösteren bir serinin parçası olarak Walden 7’a vurgu yaptı.

Walden 7 – Fotoğraf: ricardobofill.com
Les Espaces d’Abraxas – Fotoğraf: ricardobofill.com
La Fábrica – Fotoğraf: ricardobofill.com

Bahsi geçen projeler, Bofill’in 40 ülkede tasarımını gerçekleştirdiği 1000’i aşkın yapının çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Bofill, sıra dışı mimari estetiği ve anlayışı sayesinde profesyonel hayatı süresince birçok önemli ödüle layık görülmüş bir isim. La Fábrica ile Ciudad de Barcelona Mimarlık Ödülü’nü kazanan mimar, aynı zamanda Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve Alman Mimarlar Derneği’nin onursal üyesiydi.

Kaynak: ricardobofill.com, dezeen.com, archdaily.com