Tadao Ando, MPavilion 2023’ün Tasarımını Açıkladı

Pritzker ödüllü mimar Tadao Ando, Avustralya’nın Melbourne kentinde bulunan Queen Victoria Gardens’a kurulacak olan 10. MPavilion’un tasarımını açıkladı. Naomi Milgrom Vakfı tarafından görevlendirilen mimar, atölye çalışmaları ve performanslar da dahil olmak üzere farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak olan pavyon tasarımına imza attı. Geometrik beton formlar ve yansıtıcı bir havuzun tanımladığı MPavilion projesi, hem Melbourne’un bahçe vahasında bir ‘sonsuzluk duygusu’ yaratma arzusu benimseyen tasarımı ile hem de Ando’nun Avustralya’daki ilk projesi olma özelliği ile ilgi çekiyor.

Tadao Ando, MPavilion10 hakkında “İnsanlar, doğal dünya ve sonsuz diyalog arasındaki karşılaşmaları teşvik etmek için tasarlandı” açıklamasını yaptı. Melbourne’ün kültürel ve botanik bahçesi bölgesinde yeni bir buluşma yeri olarak tasarlanan pavyon, merkezi bir sütun tarafından zarif bir şekilde desteklenerek 14,4 metre yüksekliğinde alüminyum kaplı bir diske sahip geniş bir kanopiyi sergiliyor.

Karesel formu oluşturan birbirine paralel iki düzlemin meydana getirdiği iki giriş, ziyaretçileri yapının kalbine doğru yönlendiriyor. Tasarımın konumlandığı yapılı çevredeki yüksek beton duvarlar, etrafı duvarlarla çevrili bir bahçeyi anımsatarak sakin bir sığınak görevi görüyor. Kentsel iç mekan kurgusunu yarısı taş döşeli, yarısı çevredeki doğayı yansıtan havuzla sağlayan pavyon, geometrik formların simetrik birlikteliğini oluşturuyor.

Tadao Ando’nun mimari stili haline gelen geometrik form, aynı zamanda tasarımda doğal ışıkla desteklenen bir kurguya sahip; dairelerin ve karelerin uzamsal dizisi, Güneş gökyüzünde hareket ettikçe gün ve mevsimler boyunca değişecek, havuzun yüzeyi ise doğayı yansıtarak birbirinden farklı desenler oluşturabilecek. Mimar, aydınlatma ile güçlendirdiği tasarım kurgusunu şu sözlerle ifade ediyor; “Işığın ve esintinin içine girip ona hayat solumasına izin veren bir boşluk mimarisi hayal ediyorum.”

Avustralya’nın en çok ziyaret edilen festivallerinden biri olan MPavilion, geçtiğimiz yıllarda OMA’nın kurucusu Rem Koolhaas’ın tasarımıyla taçlandırılmıştı. 2023 yılında ise festival, Tadao Ando’nun doğa ve ışığı, çarpıcı geometrik formu ile birleştiren tasarımı ile 16 Kasım’dan itibaren beş ay boyunca ziyarete açık olacak.

 

Fotoğraflar: Tadao Ando Architect & Associates

Kaynaklar: https://mpavilion.org