Sıra Dükkanlar için Yeni Dönem: İstanbul Tasarım Müzesi Açıldı!

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen dört bölgeden biri olan Süleymaniye Camii ve Külliyesi’nin yıllardır âtıl durumda olan Sıra Dükkanlar’ı İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın restorasyonu ve İBB Miras’ın yeniden işlevlendirme projesinin ardından İBB İstanbul Tasarım Müzesi olarak kapılarını açtı. Sıra Dükkanlar asırlar boyu üretimin ve sosyal hayatın merkezi olmasıyla oldukça önemli bir yere sahipti. Mimar Sinan’ın türbesinin bulunduğu, bir zamanlar evinin de yer aldığı sokakta geçmiş ile geleceği, geleneksel ile moderni aynı çatı altında bir araya getiren Sıra Dükkanlar artık zanaatkar, tasarımcı ve sanatçıların buluşma noktası olacak. Yeniden işlevlendirilen Sıra Dükkanlar, eskiden olduğu gibi üretimin ve tasarımın şehirdeki önemli temsilcileri arasında olmayı hedefliyor. Proje aynı zamanda Süleymaniye’ye değer katarak bölge için bir çekim merkezi olmayı amaçlıyor.

İstanbul Tasarım Müzesi ile tarihî alanda konumlanan atölyelerde keçe, vitray, yorgan gibi kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yanı sıra aydınlatma, mobilya, takı, mücevher, porselen, seramik, dijital ve grafik tasarım, illüstrasyon, mimarlık, kültür sanat ve kurumsal alan tasarımı gibi geniş bir yelpazede saygın marka ve kurumlar İstanbullularla buluşuyor.

Sıra Dükkanlar, hem geleneksel sanatları hem de yaratıcılığı teşvik eden mekanlar sunuyor. Bileşenleri arasında KüçükevSeramik Atelier, White Rabbit Porcelain, IMOGA, Yadigâr Ataklı Vitray Atölyesi, Artı Vitray, Emre Arolat, Beoffice, Piknik Works, Onaranlar Kulübü, Design Trak, Nazmi İnce, Taksim Sanat, İstanbul Modern, TEPTA Aydınlatma, ETMK İstanbul, BASE, Karşı Sanat, Salt, İKSV, Gülay Bilge, 16.10, Gigaro, Afterwork, İdilius Jewelry, Artiz Jewelry, Artdoll İstanbul, Maumauworks, Ethem Onur Bilgiç, Toprak Fırat, Beste İleri, Mamut Art, Fol, Az Sonra Tasarım Ajansı, Mert Tügen, fam°, Selin Tahtakılıç, Alara Demirel, Aybala Yalçın, Ender Diril, Cem Yönetim gibi saygın kurum, marka ve tasarımcıların yer aldığı İstanbul Tasarım Müzesi’nde, üretimlerin satışa sunulacağı bir Artshop da bulunuyor. Beltur’un da hizmet vereceği alanda İBB Miras, İBB Kadın, Kültür AŞ, İBB Proje, İBB Kültür, Visit İstanbul, BİMTAŞ ve İPA ofislerinin yanı sıra İdari Ofisler de yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada ikinci etabın da yaklaşık 5 ay sonra tamamlanacağını belirtti.