Fransız Sanatçı JR’ın, Milano Merkez İstasyonu’ndaki Devasa Enstalasyonu: ‘La Nascita’

Milano Tasarım Haftası’nın başlamasıyla, şehrin sokakları, meydanları ve ünlü mekanları, sanatın ve yaratıcılığın her anlamda hissedildiği alanlara dönüşüyor. Bu özel hafta boyunca Milano, her bir köşesinde heyecan verici sergilere, etkinliklere ve enstalasyonlara ev sahipliği yapıyor. Öyle ki şehrin en popüler lokasyonlarından olan ve bu hafta şehre gelen binlerce ziyaretçiyi karşılayacak Milano Merkez İstasyonu da etkileyici bir enstalasyonu ağırlıyor. Fransız sanatçı JR, Milano Merkez İstasyonu’nun hemen dışında yeni büyük ölçekli kaya enstalasyonu olan ‘La Nascita’yı sergiliyor. Bu enstalasyon, alüminyum paneller üzerinde kaya oluşumlarının büyük baskılarından oluşuyor ve 9 Nisan tarihinden 1 Mayıs 2024’e kadar ziyaret edilebilir. ‘La Nascita’, JR’ın kağıt ve yapıştırıcı kullanarak yaptığı geleneksel çalışmalarından farklı olarak, ilk heykelsi anamorfozu olarak kabul ediliyor. Ayrıca, istasyonun içindeki Moncler’ın Milano Tasarım Haftası 2024 sergisine de katkıda bulunuyor.

JR’ın ‘La Nascita’ enstalasyonu, Milano Merkez İstasyonu’nun önündeki devasa bir kaya enstalasyonu olarak adlandırılabilir, ancak aslında farklı iskelelerde farklı kaya oluşumlarının yer aldığı parçalara bölünmüş durumda. JR, enstalasyonu oluşturmak için Milano’dan temin edilen iskeleler kullandığını belirtiyor. “Bazı gazeteler de kullandım. Sadece metal kullandık, böylece farklı işler için tekrar kullanabiliriz. Metal katmanlar gibi dokunup görebileceğiniz bir malzeme, ve zemindeki tek taş, insanların üzerine bastıklarında dayanacak bir alüminyumdan yapıldı. Enstalasyonun büyük bir kısmı dikey olarak kurulmuş panellerden oluşuyor,” diyor JR.

Alüminyum paneller, 32 santimetre genişliğinde, beyaz boyalı ve kaya görüntüleri siyah mürekkep ile basılmıştır. Daha sonra bir vernik tabakası eklenmiş ve JR, mürekkep transferleri için ahşap tahtaları geri dönüştürmüştür. ‘La Nascita’da, ziyaretçilerin dolaşabileceği iki bölüm bulunmaktadır: istasyonun cephesine yakın asılmış alüminyum paneller ve Piazza Duca d’Aosta’nın zeminindeki daha küçük iskele yapıları.

Alüminyum üzerine kullanılan baskı tekniği, kaya enstalasyonunun farklı hava koşullarına dayanmasını sağlayarak yıpranmadan haftalar boyunca açık havada sergilenebilmesine olana tanır. Enstalasyondaki malzemelerin çoğu, büyük iskelelerden panelleri tutan küçük kelepçelere kadar, gelecekteki projeler için yeniden kullanılabilir. Yeniden kullanılamayan malzemeler ise eritilip geri dönüştürülecektir.

JR’ın ‘La Nascita’sı, Milano Merkez İstasyonu yönetiminin istasyonun cephesini ve Piazza Duca d’Aosta meydanını bir kaya manzarasına dönüştürmek için davet etmesinin ardından ortaya çıkmıştır. Sanat eseri, Kral Victor Emmanuel III’ün 1906’da Simplon Tüneli’nin açılmasının ardından yeni merkezi tren istasyonu için sembolik bir temel taşı koymasıyla istasyonun tarihini anlatıyor.

Süreç boyunca, tüneli oluşturmak için Alp Dağları’ndan birçok kaya çıkarılmıştır. Bu durum, JR’ı Milano Merkez İstasyonu’nun tarihine saygı gösterecek bir enstalasyon hayata geçirmeye teşvik etti.

‘La Nascita’nın merkezinde, kocaman enstalasyonun hemen altında, kayalık oluşumları ayıran kocaman bir açıklık bulunur ve ziyaretçileri bilinmeyen yol boyunca yürümeye davet eder. Bu, JR’ın ziyaretçileri, Milano Merkez İstasyonu’nun neden inşa edildiğini merak etmeye teşvik eder.

“Ve nedeni, insanların Fransa ve İtalya’yı Simplon Tüneli üzerinden bağlamak istediğinde, Alp Dağları altından bir oda oluşturmak için kazı yaptıklarıydı. Ve bu yüzden bu geçiş yaratıldı. Bundan önce, Eiffel Kulesi etrafında dolaştım ve taşın altında ve dışında yapılmış binalar olduğunu öğrendim. Ben burada alttan benzer şekilleri açığa çıkardım. Bu enstalasyonda, yürüdüğünüzde neredeyse dağların arasından görebilirsiniz.” diyor JR.

Kaynak: designboom.com

Fotoğraflar: JR