Endüstri Mirası Çubuklu Silolar, Boğazın Yeni Kültür-Sanat Durağı

Beykoz Çubuklu’da yer alan eski akaryakıt siloları, İBB Miras tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından Beykoz’un yeni kültür-sanat ve yaşam alanı olarak kapılarını açtı. Şehrin endüstri mirasının önemli bir parçası olarak yeniden kent yaşamına kazandırılan Çubuklu Silolar’da, Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi’nin yanı sıra büyük ve kapsamlı bir kütüphane, atölye, karşılama merkezi, sahne, kafe, restoran, çocuk ve sanat merkezi gibi alanlar yer alıyor. Dijital Sanatlar Müzesi açılışını İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla, Ars Electronica’nın küratörlüğünde ve Piksel.Creative Solutions prodüktörlüğünde gerçekleşen bir seçki olan “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” ile yaptı.

Sergi, gerçeklik kavramına medya sanatının merceğinden yeni ve alternatif bir bakış açısı sunuyor. Sergide yer alan uluslararası ve yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor. Sanat ve teknoloji ekseninde bir düşünce alanı açmayı hedefleyen “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” sergisi, izleyiciyi somut olanın sınırlarının ötesini keşfetmeye ve algılanabilir gerçekliklere temas etmeye davet ediyor.

Çubuklu Silolar, Türkiye’de halen ayakta olan en eski depolama tesislerinden biri olmasıyla öne çıkan bir yapı. Uzun yıllardır kaderine terk edilmiş halde atıl vaziyette duran bu kent mirası, etkileyici bir dönüşüm hikayesiyle tekrar İstanbullularla buluştu. Boğaz’ın yeni yıldızı olan proje, harika manzarası eşliğinde ziyaretçilerine bu anlamlı mekanda yepyeni bir İstanbul deneyimi vadediyor.

Çubuklu Silolar Dijital Sanatlar Müzesi’nin açılış sergisi “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?”, ise 10 Haziran 2024 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.