Coachella 2024 Rengarenk bir Enstalasyona Ev Sahipliği Yaptı

Bu yıl Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali, 12-14 Nisan ve 19-21 Nisan tarihlerinde iki hafta sonu boyunca Kaliforniya’da gerçekleşti. Etkinlik her sene olduğu gibi müziğin yanı sıra sahne tasarımları ve enstalasyonlarla da ses getirmeyi başardı. Los Angeles merkezli tasarım stüdyosu Do Lab, festival için sahnenin üzerini ve etrafını örten etkileyici bir kumaştan ‘mantarlar’ serisi tasarladı. Alana dağılmış dokuz adet devasa formdan oluşan özgün kurulum, festival katılımcılarına dinlenmek, gölgede vakit geçirmek ve dans etmek için keyifli bir alan sunmayı hedefledi.

Jesse, Josh ve Dede Flemming kardeşler tarafından kurulan Do Lab, 2004 yılından bu yana Coachella için enstalasyonlar ve sahne tasarımlarına imza atıyor. Tasarım hakkında bir videoda Jesse Flemming, ‘Erken yıllarda heykeller yapıyor ve giderek daha büyük ve güzel bahçeler oluşturuyorduk’ dedi. ‘Son üç yapıda, heykelsel unsurlardan uzaklaşıp devasa çadır benzeri yapılar inşa etmeye başladık. Ancak bu yıl, köklere geri dönüyoruz. Gerçekten farklı bir ormanda dans ediyormuş gibi hissedeceksiniz, bir çadırın altında değil’ diye devam etti. Do Lab’ın 2024 sahne kurulumu, Billie Eilish ve Marc Rebillet gibi sanatçıların performans sergilediği, 12 metal stürktürden oluşan ve aralarında kumaş şeritler yerleştirilen dokuz ‘mantar benzeri’ kapsülden meydana gelmekteydi. Rüzgarla kıpırdanan kumaş şeritleri, magenta, mavi ve parlak turuncu arasında renkleri değişen bir döngüsel desen içeriyordu.

Her kapsül için 3-5 kilometre arası kumaş ve toplamda 32 kilometre iplik kullanıldı. Tasarım ekibi ‘Tasarımın, kendi içinde renkli yapıların içine gizlenmiş ışıklar, lazerler ve sis makineleri ile tamamen etkileyici bir 360 derece ortam sunduğunu’ belirtti.

Do Lab ayrıca kendi müzik festivali olan Lighting in a Bottle’ı da düzenliyor.

Bu yılki Coachella’daki diğer kurulumlar arasında, kontrplak şeritlerden ve 3B baskılı tabanlardan oluşan dikenli kuleler, İngiliz sanatçı Morag Myerscough tarafından yapılan kinetik bir enstalasyon ve Londra merkezli tasarım stüdyosu Nebbia tarafından yapılan geometrik hacimlerin monolitik bir yığını yer alıyordu.

Fotoğraflar: Jamal Eid