Bottega Veneta’nın Defilesinde Le Corbusier’in LC14 Cabanon Tabureleri

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Milano Moda Haftası, mimarlık ve modanın birlikteliğini gözler önüne seren set tasarımlarına ev sahipliği yaptı. Bottega Veneta’nın Sonbahar Kış 2024 kadın giyim defilesinin set tasarımı, Le Corbusier’in LC14 Cabanon taburelerinin yanmış ahşaptan meydana gelen özel versiyonlarını içeriyordu. Bottega Veneta’nın Milano Moda Haftası’ndaki Sonbahar/Kış 2024 set tasarımı için, Matthieu Blazy Le Corbusier’in LC14 Cabanon taburesinin özel bir versiyonunu Fondation Le Corbusier ile yakın işbirliği içinde hazırladı. Bottega Veneta’nın Kreatif Direktörü geçtiğimiz senelerde de defile koltukları için Cassina’yı tercih etmişti. Bu tabureler, geleneksel bir Japon tekniğinden esinlenerek oluşturulan yanmış ahşap bir yüzeye sahip olmalarıyla öne çıkıyor. Bu uygulama ahşaba doğal bir koruma sağlarken yüzeydeki desenlerini de ortaya çıkarıyor. Bottega Veneta, Milano’daki FW24 defilesinin tamamında Le Corbusier’nin dokunuşunu sürdürmek için aynı Japon tekniğini zeminin tamamına uygulamış.

Milano’daki Bottega Veneta’nın Sonbahar/Kış 2024 defilesini süsleyen ve Murano zanaatkarları tarafından yapılan el yapımı büyük ölçekli cam kaktüsler, köşelerden yükselerek tomurcuklanmış formlarıyla Le Corbusier’in LC14 Cabanon taburelerinin yanmış ahşabını tamamlıyor. Matthieu Blazy için, bu Murano cam kaktüsleri güç, koruma ve uyum kabiliyetini simgelerken aynı zamanda umut ve dayanıklılığın anlamına vurgu yapıyor.

Matthieu Blazy set tasarımıyla markanın ikonikleşen örgü uygulaması ‘Intrecciato’ arasındaki bağı ise şöyle açıklıyor: ‘Zemin ateşlenmiş, kutu tabure ateşlenmiş, Murano camından yapılmış kaktüsler de ateşlenmiş… Her biri tekniğin içinden benzersiz bir kimlik gösteriyor. Hiçbir şey tekrar etmiyor – Intrecciato gibi. Zarafet; sadelikte, dürüstlükte ve dayanıklılıkta yatıyor.’

Bu yılki defile için Blazy’nin Murano camını tercih etmesi tesadüf değil çünkü bu onun yürüttüğü tasarımlarda tekrarlayan bir motif ve Bottega Veneta koleksiyonlarında ortaya çıkan köklü bir öge. Set tasarımı ilhamını ise Blazy’nin Güney İtalya’ya yaptığı seyahatlerden alıyor.

Sonbahar/Kış 2024 defilesinin sona ermesiyle birlikte, Bottega Veneta Milano Tasarım Haftası 2024 sırasında Le Corbusier’in klasik hale gelen tasarımına övgü niteliğindeki özel bir enstalasyonla taburelerin seçkisini sergilemeye hazırlanıyor.

Fotoğraflar: Bottega Veneta