Yarışma | Gaudi La Coma Artists’ Residences

Gaudi La Coma Artists’ Residences Yarışması, ünlü İspanyol mimar Gaudi’nin entelektüel mirasını kutlamak için Gaudi Bilgi Derneği ve Inngenium Lab ile ortaklaşa düzenlenen bir dizi tasarım yarışmasının ilkidir.

Bu yarışma için katılımcılardan “La Coma” adı verilen sürdürülebilir bir sanatçı yurdu ve eğitim kompleksi için tasarımlarını sunmaları isteniyor. İspanya’nın Huesca kentinde bulunacak ve Antoni Gaudi’nin tasarım değerlerini ve sürdürülebilirlik, işlevsellik, estetik ve yenilik ilkelerini takip etmesi gerekecek.

Jüri, doğal çevreye karşı hassas kalırken, ikonik simge yapılar olma potansiyeline sahip tasarımlar arıyor.

Gaudi’nin Tasarım İlkeleri

Yenilik: Bir vizyoner olan Gaudi, Barselona’da yaşayan kişilerin bile göremediği ihtiyaçları fark ederek, çok yakın zamana kadar anlaşılmayacak bir sorunu çözerek zamanının çok ilerisindeydi.

Sosyal Etki: Sagrada Familia’da Gaudi sadece bir kilise inşa etmekle kalmadı; bir adım daha ileri giderek işçilerin çocukları için o güne kadar düşünülemeyecek bir okul inşa etti. Bu onlara çok daha pratik ve bugün bile yenilikçi olarak adlandırılabilecek bir eğitim verdi. Çocuklar bitkilerini ektiler, okul bahçesinde geometriler çizdiler ve gezilere çıktılar.

Sürdürülebilirlik: Sürdürülebilirlik, Gaudi’nin çalışmalarında da çok önemli bir unsurdu. Yakın zamana kadar, mimarlar ayak izini veya dünya üzerinde bıraktıkları etkiyi pek umursamıyorlardı çünkü karşılaştığımız sorunlarla yüzleşmediler. Gaudi, tasarımlarında doğadan ve organik formlardan etkilenerek çok bilinçli ve saygılı olarak mimariye sıradışı eserler bıraktı.

Güzellik ve Semboloji: Gaudi’nin tasarımının bir diğer önemli ilkesi, sembolojinin önemi ve binalarını işlevsel ve ergonomik, aynı zamanda güzel ve büyüleyici hale getirmesidir.

Yarışmaya Katılım Koşulları

Yarışma herkese açıktır. Mesleki yeterlilik gerekli değildir. Tasarım önerileri bireysel olarak veya ekipler tarafından geliştirilebilir (en fazla 4 ekip üyesi). Jüri paneli üyeleri veya organizatörleri ile doğrudan kişisel veya mesleki ilişkileri olan kişiler bu yarışmaya katılamazlar.

Ödüller

Birincilik Ödülü 4000€
İkincilik Ödülü 2500€
Üçüncülük Ödülü 1000€
Archhive Öğrenci Ödülü 1000€
Gaudi Bilgi Derneği Ve Inngenium Lab Favori Ödülü 1000 €
Buildner Sürdürülebilirlik Ödülü 500€

Yarışma Takvimi

Kayıt için son gün: 04 Kasım, 2022
Proje teslimi için son gün: 09 Aralık, 2022
Kazananların açıklanması: 17 Şubat 2023
Yarışma Soru-Cevap son tarihi: 07 Aralık, 2022

Yarışma detayları için https://architecturecompetitions.com/gaudiresidences/ websitesini ziyaret edebilirsiniz.