TIMBER FOOTBALL STADIUM BY ZHA

SERAY TULAY DAC Istanbul için yazdı...
SERAY TULAY DAC Istanbul için yazdı...
image banner
Zaha Hadid Architects dünyanın ilk ahşap futbol stadyumunu inşa etme iznini aldı. Tamamlandığında dünyadaki en çevreci stadyum olmayı hedefleyen yapı İngiltere Gloucestershire’da yer alacak. Tamamen ahşap malzeme kullanılarak hayata geçirilecek projenin tüm enerji ihtiyacını sürdürebilir kaynaklardan temin etmesi hedefleniyor.
Haziran 2019’da gerçekleşen ilk denemesinde izin aşamasından geçemeyen proje geliştirilerek tekrar yerel kurula sunuldu ve bu sefer inşaat hakkı kazandı. 5 bin kişi kapasiteli stadyumun ilk aşamada takılma sebebi inşaat için kaybedilen yeşil alanın telafi edilebileceği bir proje ortaya çıkarılamamış olduğu düşüncesiydi fakat ikinci denemede tercih edilen araziye yeni yerleşim biçimi kurulca onaylandı. Diğer endişelerden biri olan trafik ve gürültü problemi de yeni sunulan öneride yer alan farklı bir ulaşım planıyla çözümlendi.
ZHA Forest Green Football Club için stadyum tasarlanması amacıyla açılan yarışmayı 2016 yılında kazanmıştı. Konsol çatısı ve delikli kaplaması dahil olmak üzere her şey sürdürülebilir kaynaklı ahşap malzemeden yapılacak olan stadyumun çatısı ise transparan bir membran ile örtülecek. Bu transparan örtü sahadaki çimin büyümesi için gereken güneş ışığını geçirirken, futbolcuların dikkatini dağıtmamak adına gündüz gerçekleşen maçlarda gölgeleri minimum düzeye indirecek.
Futbol kulübünün yöneticisi Dale Vince ahşap malzeme kullanılmasının önemini şu sözleriyle vurguluyor: ‘Ahşap kullanmanın önemi sadece doğal kaynaklı bir malzeme olmasından gelmiyor, ahşap aynı zamanda yapı malzemeleri arasında en düşük karbon miktarına sahip olan malzeme. Yeni stadyumumuz dünyadaki en düşük karbon miktarına sahip stadyum olacak. Bu gerçekten de dünyanın en yeşil stadyumu’.
Forest Green Rovers geçtiğimiz yıllarda FIFA tarafından dünyanın en yeşil futbol kulübü olarak seçilmişti. Oyuncular karbon ayak izlerini azaltmak üzere çoğunlukla vegan besleniyor ve maç günlerinde sadece vegan yiyecekler servis ediliyor. Bu gibi radikal kararlarından da anlaşılacağı üzere kulüp için sürdürülebilirlik ve çevrecilik en önemli olgulardan biri. Bu yenilikçi ve çevreci stadyumun da kulübün bu fikirlerini desteklemesinin yanı sıra ikonik tasarımı ile turistik bir ilgi noktası olacağı öngörülüyor. 

Lokasyon: Gloucestershire, İngiltere
Mimar: Zaha Hadi Architects
Fotoğraflar: Courtesy of ZHA
Kaynak: dezeen.com, archdaily.com
EDİTÖR: SERAY TULAY