Tiffany & Co.’nun New York’taki Amiral Mağazası

Mimarlık şirketi OMA’nın New York ofisi, Manhattan’ın en hareketli caddelerinden biri olan Fifth Avenue’daki lüks mücevher markası Tiffany & Co’nun amiral mağazasını yeniledi. OMA, tarihi kireçtaşından yapılmış binayı korumak için dış cepheyi büyük ölçüde değiştirmeden bırakarak çatıya şeffaf kutu görünümlü, perdeyi andıran cepheye sahip bir cam hacim ilave ediyor. Mimarlık stüdyosunun “mücevher kutusu” olarak tanımladığı ve markanın sergi ve etkinlik mekanlarına ev sahipliği yapacak olan cam kütlesi, iki ayrı ama birbiri ile bağlantılı üst üste getirilmiş hacimlerden oluşuyor. Amiral mağazanın yenilenen tasarımı ile markanın perakende ekosistemine yeni bir boyut getirmesi ve gelişen bir marka kimliğinin yayınlanması hedefleniyor.

OMA, Tiffany & Co’nun amiral mağazası için bina programını yeniden düzenleyerek zemin seviyesinde ve on katın tamamında daha akıcı bir sirkülasyon kurguluyor. Binaya eklenen asansör lobisi, ana döner kapı girişi ile aynı hizada bulunuyor ve üst katlara erişimi kolaylaştırarak daha verimli bir altyapı oluşturuyor.

Düz ve eğimli camı birleştiren cephesi ile cam kütle, sergi ve etkinliklerin birlikte veya bağımsız olarak çalışması potansiyeline sahip birleşik bir formdan meydana geliyor. Alt hacim iki kata bölünmüş ve küçük bir teras oluşturmak için çatının kenarından girintilenmiş; üst hacim ise alt hacmin üç yanından çıkıntı yapmaktadır.

Panoramik manzaralar eşliğinde eşsiz bir müşteri deneyimi sunmayı vadeden ve yapının üzerinde adeta yüzen bir mücevher kutusu olarak algılanabilen, geceleri Tiffany mavisi ile aydınlatıldığında fener benzeri bir etki yaratarak mavi kutuya dönüşen eklenti, amiral mağazanın ve markanın yenilenen kimliğine sembolik bir başlangıç sunacak niteliktedir.

Fotoğraf: Courtesy of Peter Marino

Binanın mevcut 10 katının iç mekanlarının yenilenmesi için görevlendirilen Amerikalı mimar Peter Marino ise aydınlatması ve lüks malzeme seçimleri ile lüks mücevher markasını iç mekan deneyimiyle benzersiz kılıyor. Binanın iç mekanında öne çıkan programları arasında özel sanat eserleri, daha önce hiç görülmemiş mücevherler ve 8. ve 9. katlarda hikaye anlatımı deneyimleri sunan özel bir müze ve sergi alanları yer alıyor.

Fotoğraf: Courtesy of Peter Marino

Mağazanın ana merkezinde, Elsa Peretti’nin organik tasarımlarından ilham alan kaya kristali ile süslenmiş dalgalı şeffaf korkuluklara sahip heykelsi bir sarmal merdiven bulunuyor. Merdiven 3 ve 8. Kat arasını birbirine bağlarken, asansörler her kata erişim sağlıyor.

Fotoğraf: Courtesy of Peter Marino

Yenilenmiş amiral mağazası ile Tiffany & Co, Manhattan’ın en büyük mağazalarından birine ev sahipliği yapıyor. Ünlü markanın CEO’su Anthony Ledru, mağaza tasarımının önemini şu sözlerle ifade ediyor; “Yeni bir çağın simgesi olan yeniden tasarlanan amiral mağazamız, yalnızca New York şehrinin merkezinde bir kültür merkezi değil, aynı zamanda küresel ölçekte lüks perakende için yeni bir çıta oluşturuyor.”

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: New York, ABD
Mimari Tasarım: OMA
İç Mimari Tasarım: Peter Marino Architect
Fotoğraflar: floto+warner, Courtesy of Peter Marino