Procuratie Vecchie’ye David Chipperfield Architects Müdahalesi

Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan Venedik’teki San Marco Meydanı’nın kuzey bölümünde yer alan Procuratie Vecchie, 16. yüzyılın ilk yarısında Mauro Codussi, Bartolomeo Bon ve Jacopo Sansovino tarafından tasarlandı. Sigorta şirketi Generali, kuruluşundan itibaren şirkete ev sahipliği yapan bu binanın şehirle ilişkisini güçlendirmek, yenilemek ve yapıyı içinde bulunduğumuz zamana uyarlamak adına önemli bir adım attı. David Chipperfield Architects Milan tarafından gerçekleştirilen proje, birçok aşama ve bir dizi farklı müdahaleden oluşuyor. Bu işlemler arasında birinci ve ikinci katların restorasyonu, yeni merdivenlerin eklenmesiyle erişilebilirliğin ve mekanların kullanılabilirliğinin yeniden düzenlenmesi ve yükseltilmiş avlulara erişimi olan üçüncü kattaki yeni girişin planlanması bulunuyor. Proje ile ilgili en dikkat çeken nokta ise yapının 500 yıllık tarihinde ilk defa büyük bir bölümünün halka açık hale getiriliyor olması.

Fotoğraf: Alberto Parise

Düşey sirkülasyonu iyileştirmek adına eklenen heykelsi beyaz merdivenlerden biri, mevcut olana bağlanarak geçmiş ve bugün arasında güzel bir buluşma noktası oluşturuyor.

Fotoğraf: Alessandra Chemollo
Fotoğraf: Alberto Parise

Binadaki en büyük değişiklik üçüncü katta görülüyor. Yeniden işlevlendirme projesinin ardından bu kat, Generali tarafından kurulan bir sosyal girişim olan ve dünya çapında dezavantajlı insanlara yardım etmeyi amaçlayan ‘The Human Safety Net’e ev sahipliği yapıyor. Bu bölümde işleve uygun olarak çalışma, sergi, etkinlik alanları ve bir oditoryum yer alıyor.

Fotoğraf: Alessandra Chemollo

Malzeme seçimlerine gelince ana karar zorlamalardan kaçınarak mirasa saygı duymak yönünde olmuş. Yenileme sürecinde geleneksel ve yerel inşaat teknikleri ile Venedik’in zanaat gücünden yararlanılmış. Daha önceleri bir asma tavan ile gizlenen mevcut ahşap çatı ortaya çıkarılırken, kafes kirişler de aynı mantıkla açıkta bırakılmış. Mimarlar, orijinal tuğla duvarları da olduğu gibi bırakmayı tercih etmiş.

Fotoğraf: Alessandra Chemollo
Fotoğraf: Alessandra Chemollo

Renovasyon kapsamında çatıda yeni bir alan oluşturulmuş. İç mekanlarda hakim olan nötr renklerdeki paletten yola çıkan mimarlar bu bölümde kırık terracotta karolardan yapılan ‘cocciopesto’ isimli bir malzeme kullanmış. Malzemenin kırmızı-turuncu renk tonu, yakınlardaki evlerin kiremit çatıları ve San Marco Meydanı’nın sembolü haline gelmiş çan kulesi ile etkileyici bir uyum yakalıyor.

Fotoğraf: Alberto Parise
Fotoğraf: Alberto Parise

David Chipperfield yaptığı açıklamada projenin önemini belirtiyor: ‘Procuratie Vecchie üzerinde çalışmamız konusunda bize olağanüstü bir fırsat verdikleri için Generali’ye ve Venedik şehrine minnettarız. Bu tarihi yapının birçok katmanını onarmak, yeniden birleştirmek ve uyarlamak, bizi hem fiziki hem de iş birliği süreci olarak mimarlığın gücüne yeniden bağlayan oldukça karmaşık ve ödüllendirici bir meydan okuma oldu. Yapının şehirle bağını tekrar kurduğunu ve Venedik’in dinamik ve yenilikçi karakterini desteklediğini görmek için sabırsızlanıyoruz.’

 

Proje Yılı: 2019-2022
Lokasyon: Venedik, İtalya
Mimar: David Chipperfield Architects Milan