Ebru Döşekçi’nin ‘Kimse Bilmez’ İsimli Sergisi Alexandre Vallaury Binası’nda

Ebru Döşekçi’nin geometrik oyunlarla kendine ve çevresine daha yakından baktığı son dönem çalışmalarını kapsayan ‘Kimse Bilmez’ başlıklı sergisi 22 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında Alexandre Vallaury Binası’nda sanatseverlerle buluşuyor. Ebru Döşekçi tarafından bağımsız olarak düzenlenen serginin küratöryel danışmanlığını Ceren Erdem, proje yönetimini ise Esra A. Aysun üstleniyor. 19 işin yer aldığı ‘Kimse Bilmez’, sanatçının bugüne kadarki en kapsamlı sergilerinden biri olmasıyla öne çıkıyor. Sanatçı, eserleri aracılığıyla ziyaretçileri görünen ve aslında olan arasındaki farkları düşünmeye ve sorgulamaya davet ediyor. Duyguların soyut dışavurumlarının etkileyici minimalist formlarda hayat bulduğu tasarımlar, canlı renkleri ve özgün geometrileriyle umuda vurgu yapıyor.

Güvercin, 2023

Kimse Bilmez’in dikkat çeken işleri arasında sanatçının sergi için ilk kez ürettiği Simit (2023), Güvercin (2023), Çocuk (2023), Dualite (2023), Hakkı, Ayşe – Cemile – Ben’ (2023) eserlerini içeren Sophie serisi bulunuyor.

Herkes-Hiç kimse 4, 2023

İşlerindeki görünen ve gizli öğelerle bir yüzleşme alanı açmak isteyen sanatçı, bu sarsıcı dönemde yeni işlerini bizlerle paylaşırken, Oriah Mountain Dreamer’ın Davet şiirinin son dizelerini hatırlatıyor: ‘Diğer her şey bittiğinde seni ayakta tutan şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum. Kendinle yalnız kalıp kalamadığını ve o boş anlarda sana arkadaşlık eden kendini gerçekten sevip sevmediğini bilmek istiyorum.’ ’Kimse Bilmez’, 20 Nisan tarihine kadar pazartesi hariç haftanın her günü Alexandre Vallaury Binası’nın 3. katında ziyaret edilebilir.